Söyleşi

Baudrillard’ın Lanetli Kitabı, Oğuz Adanır ile Söyleşi

Baudrillard’ın İlahi Sol’u, bize bir gerçeği bir kez daha anımsatıyor ki, o da modern toplumlarla modernleşememiş toplumlar arasındaki kültür farklılığıdır. Metni çevirmeni Oğuz Adanır anlattı.

1977-1984 yılları arasında Fransa’daki politik yapıyı ve özellikle de solu çok ama çok derinlemesine çözümleyen ve radikal bir şekilde eleştiren bu metin bildiğim kadarıyla bir kez yayımlandı/yayımlanabildi. Yayımlandığı tarihten başlayarak Paris’in en önemli kitapevlerinden eski kitapçılarına kadar her yeri araştırmama karşın bu metnin bir kopyasını bulabilmek mümkün olmadı. Birkaç kütüphanede bulup fotokopi çekebilirim umuduyla araştırma yaptım o da bir sonuç vermedi.

Aramızdan ayrılmasından birkaç yıl önce evinde bana bir-iki kitap imzaladığı sırada rafta İlahi Sol’u gördüm ve o kitabı her yerde aradığım halde bulamadığımı söyleyince alıp uzattı. Foucault’yu Unutmak’tan sonra Jean Baudrillard’ın sol kesim tarafından iyice lanetlenmesine ve doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar örneği büyük ölçüde dışlanmasına yol açan bir metindir. Yakın dostlarından Marc Guillaume, kitaba neden böyle bir başlık koyduğunu sorunca Baudrillard, yanıt olarak bunun İspanya’daki radikal bir hareketin ismi olduğunu söylemiş.

Dikkatli bir şekilde okunduğunda kitabın ilk bölümlerinde politika üretme yeteneğini yitirmiş bir sağın karşısında artık iktidara geçmek istemeyen bir Komünist Parti’den ve daha genelinde iktidarı elinin tersiyle iten bir soldan söz edilmektedir. O tarihlerde Komünist Parti’nin iktidar koltuğuna oturmaktan korktuğu için bin bir bahaneyle yandaşlarını bu konuda ikna etmeye çalışmasına karşın, politikaya ve özellikle de öcüleştirilmiş sol politikalara karşı duyarsızlaşmış oynak kitlelerin sırf yeni bir iktidar gösterisine tanık olabilmek amacıyla solu kendine rağmen iktidar koltuğuna oturtmasından söz edilmektedir.

[…]

Yazının devamı: Radikal Kitap
Yayın Tarihi: 17 Nisan 2015