Kitap İncelemesi

Dinin Demokrasiyle İmtihanı, Hektor Tora

Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi’nden özgül ağırlığı olağanüstü yüksek bir kitap daha çıktı. Tabirimiz eminiz ki her okura tuhaf gelmiştir. Ama gerçekten cesameti yüksek, içeriği sıfır binlerce kitabın yayınlandığı bir kültür ortamında Ian Buruma’nın Dinin Demokrasiyle İmtihanı adlı kitabını başka türlü betimlemek olanaksız. Kitap küçük ve kısa ama içinde yer alan bir önsöz ve üç deneme ile tüm insanlık kültürüne hulasa yapan muhteşem bir içerik sunuyor.

Dinin Demokrasiyle İmtihanıÖncelikle şunu belirtmeliyiz ki; sübvansiyonlu yayın yapan üniversite yayınevleri arasında, nitelikli popüler bilim, kuram ve düşün kitapları ve zaman zaman da özgün sahalara yoğunlaşmış edebiyat derlemeleri ile ön plana çıkan Boğaziçi Yayınevi’ni ayrı bir yere koymak gerekiyor. Ergun Kocabıyık’ın yayın yönetmeni olarak işbaşına gelmesinden bu yana söz konusu yayınevinin, Genom gibi, Yapay Öğrenme, Aklın Gözü, Modern Japon Edebiyatının Doğuşu gibi olağanüstü nitelikli kitaplarını beğeni ile okuduk. Kuşkusuz bu başarıda edebiyatla yoğrulmuş bir akademik serüven sürdüren yayınevi murahhas azası değerli yazar Murat Gülsoy’un da rolü var. Bu ilginç ekip üniversite yayınevinin, bilimsellikle, düşün ve edebiyat arasındaki bağlantısını başarılı bir şekilde kurmasına yardım ediyor. Ve öyle ki bir noktadan sonra rekabetçi telif piyasasında yer alan büyük yayınevlerini öteleyerek gündemi belirleyen kitaplar çıkarmayı başarıyor.

Dinin Demokrasiyle İmtihanı Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi’nin bu anlamdaki; piyasayı belirleyen, popüler yayınlarından biri değil. Zaten öyle kolay kolay her okur tarafından okunabilecek bir kitap da değil. Baştaki tabirimizle söyleyecek olursak öylesine bir özgül ağırlığı var ki bu küçük kitabın, tek bir sayfasını okuyabilmek için on tane büyük düşün dehasının öğretisi hakkında lisansüstü düzeyde bilgi sahibi olmaya gerek var. O yüzden de bu kitabı ortalama okura tavsiye edemeyeceğim. Lakin ortalamanın üzerinde olduğunu düşünen, düşün ve yazın alanında bazı çıtaları aştığını duyumsayan ve dünyanın gidişatı hakkında düşünmeyi insan olmanın gereği olarak gören entelektüellere de bu kitabı asla atlamamalarını salık vereceğim.

[…]

Yazının devamı: istanbuldasanat.org
Yayın Tarihi: 23 Ekim 2015

[button href=”https://www.bounyayin.com/yayin/dinin-demokrasiyle-imtihani/” icon_size=”12″ animation_delay=”0″ class=”” target=”” color=”flat” dimension=”normal” icon=”no-icon” animation=”” animate=”” ]KİTABA GİT[/button]