Kitap İncelemesi

Evcil Kedilerden Paskalyaya: Sosyal Bilimler “Ne İşe Yarar”?, Firdevs Ev

Türkiye toplumunda tarihçinin işlevi nedir, neden bizim ülkede herkesin tarih hakkında söyleyecek bu kadar çok sözü var, medya neden “tarihçi” kaynıyor ve buna rağmen neden kimse akademideki tarihçiyi bir türlü sevemiyor?

 

Mart ayında Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi’nden çıkan Sosyal Bilimler “Ne İşe Yarar”? son zamanlarda okuduğum kurgu-dışı kitaplar içerisinde en ferahı. Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi’nin hazırladığı çoğu kitapta olduğu gibi, biz ortalama okuyucu için üzerine söz söylemesi zor meseleleri kolaylıkla dokunulabilir kılıyor.

Kitap, 2013 yılında Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Bilimler Kulübü’nün düzenlediği 7 atölyenin bir söyleşi olarak toplanmasından oluşuyor. Öğrencilerin ve akademisyenlerin bir araya gelerek felsefe, edebiyat, tarih, ekonomi, sosyoloji ve siyaset bilimi gibi disiplinlerin toplumda nasıl bir yerde durduğu üzerine kafa yormalarından oluşan kitap, hızlandırılmış ve keyif veren bir sosyal bilimlere giriş rehberi olarak da okunabilir.

Benim de büyük bir zevkle derslerini dinleşme fırsatı bulduğum bazı Boğaziçili akademisyenlerin, görece “basit” konular üzerine tartıştıklarını okumak, bireysel olarak değerlendirildiğinde bile, imrendiğim isimlerin fikirlerini apaçık duymak demek olduğundan, kitabı büyük bir zevkle okudum.

Boğaziçi Üniversitesi’nde dersler İngilizce verildiğinden çoğu öğrenci ilk kez 2011 Starbucks karşı-işgali sırasında yapılan açık dersler ile hem Türkçe olarak ders dinlemiş, hem de disiplinlerarası bir akademinin nasıl olabileceğini görmüştü. Atmosfer olarak, Sosyal Bilimler “Ne İşe Yarar” kitabının, o dönemin söyleşilerini, renkli toplantılarını ve farklı bölüm açık dersleri kaçıranlar için iyi bir muadil olduğunu söyleyebilirim.

[…]

Yazının devamı: Kırtıpil
Yayın Tarihi: 16 Temmuz 2015

[button href=”https://www.bounyayin.com/yayin/sosyal-bilimler-ne-ise-yarar/” icon_size=”12″ animation_delay=”0″ class=”” target=”” color=”flat” dimension=”normal” icon=”no-icon” animation=”” animate=”” ]KİTABA GİT[/button]