HAKKIMIZDA

1995’ten beri faaliyet gösteren Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi, güncel bilim ve felsefi araştırmalar, edebi ve kültürel incelemeler, tarih ve sözlü tarih, dans ve tiyatro kuramı, mühendislik, matematik, Türk dili eğitimi, dilbilim, biyografi ve anı kitapları yayımlamaktadır. Bu alanlardaki çeviri ve telif eserleriyle akademik bilginin geniş okur kitlelerine ulaştırılmasını, bilim ve sanatın hayatımızdaki önemini artırmayı, bilimsel düşüncenin yaygınlaştırılmasını amaçlamaktadır.

Yayınlanmak üzere yayınevine ulaşan öneri ve kitap dosyaları, farklı alanlardan gelen bilimcilerden oluşan Yayın Kurulu tarafından değerlendirilmektedir.

Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi, Yayıncılar Telif Hakları Lisanslama Meslek Birliği (YAYBİR) ve Türkiye Yayıncılar Birliği üyesidir.

YAYIN KURULU

Prof. Dr. Murat Gülsoy

Yayın Kurulu Başkanı

Murat Gülsoy, Mühendislik ve Psikoloji eğitimi gördü. Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü'nde laserlerin tıptaki uygulamaları üzerinde çalışıyor. Aynı zamanda edebiyatla ilginen Gülsoy, 1992-2002 yılları arasında arkadaşlarıyla Hayalet Gemi dergisini çıkardı. 2001 yılı Sait Faik Hikâye Armağanı, Bu Kitabı Çalın adlı kitabına, 2004 yılı Yunus Nadi Roman Ödülü, Bu Filmin Kötü Adamı Benim, 2013 yılı Notre Dame de Sion ödülü Baba Oğul ve Kutsal Roman, 2014 yılı Sedat Simavi Edebiyat Ödülü Gölgeler ve Hayaller Şehrinde adlı  romanlarına verildi. Öykü ve romanları çeşitli dillere çevrilmektedir. Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi’nin Genel Yayın Yönetmenliği ve Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi müdürlüğü görevlerini sürdürüyor.

Prof. Dr. Reşit Canbeyli

Yayın Kurulu Üyesi

Prof. Dr. Reşit Canbeyli, Columbia Üniversitesi'nden 1968'de Kimya Mühendisliği ve 1977'de Psikoloji doktorası derecelerini almıştır. 1976-1982 yıllarında Boğaziçi Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapmıştır. 1989-1993 yılları arasında Columbia Üniversitesi'nde araştırmacı olarak çalışmıştır. Prof. Dr. Canbeyli 1994 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi'nde öğretim görevlisidir. Bu dönemde kurduğu Psikoloji Laboratuvarı Boğaziçi Üniversitesi'ndeki araştırma ve eğitim faaliyetlerine altyapı sağlamıştır.

Prof. Dr. Günhan Dündar

Yayın Kurulu Üyesi

Günhan Dündar 1969 yılında İstanbul’da doğdu. 1989 yılında Boğaziçi Üniversitesi Elektrik - Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1991 yılında aynı bölümden yüksek lisans derecesi alan Günhan Dündar, doktorasını ABD’deki Rensselaer Polytechnic Institute’ta 1994 yılında tamamladı. 1995 yılından bu yana Boğaziçi Üniversitesi Elektrik - Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyeliği yapan Günhan Dündar, 1996 yılında doçent, 2001 yılında da profesör ünvanlarını almıştır. Kariyeri boyunca çeşitli ödüller alan Prof. Dr. Dündar’ın en önemli ödülü, 2009 yılında aldığı TÜBİTAK Teşvik Ödülü’dür. Prof. Dr. Dündar, 100’e yakın yüksek lisans ve 14 doktora öğrencisi mezun etmiş, uluslararası hakemli dergi ve konferanslarda 200’e yakın yayın yapmıştır. Öğretim üyeliği boyunca çeşitli idari görevlerde bulunmanın yanı sıra, uzun süreli görevlendirmelerle İsviçre ve Almanya’da da kalan Prof. Dr. Dündar, evli ve iki çocuk babasıdır.

Prof. Dr. Selçuk Esenbel

Yayın Kurulu Üyesi

1946'da doğdu. Washington D.C., Ankara, İstanbul, Tokyo, New York'ta eğitimini sürdürdü. Japonya'da International Christian University'den sonra George Washington Üniversitesi Tarih Bölümü'nden mezun oldu. Georgetown Üniversitesi'nde Japon dili ve dilbilimi lisansüstü eğitimi aldı, Columbia Üniversitesinde Japon tarihi doktorasını bitirdi. 1982'den itibaren Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümünde Japonya ve Uzakdoğu tarihi derslerinin yanı sıra Japonca, Çince ve Korece dil programlarını kurdu ve yönetti. 1994-2003 arasında Tarih Bölümü Başkanlığı yaptı. 2009'dan itibaren Asya Çalışmaları Merkezi Müdürlüğü, Şangay Üniversitesi işbirliği ile kurulan Boğaziçi Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü Direktörlüğü görevlerinde bulundu. Araştırmaları modern Japonya tarihi, Japon köy tarihi ve köylü isyanları, Osmanlı/Türk-Japon ilişkileri, Japonya-Türkiye modernleşme karşılaştırmaları, Japon Pan-Asyacılığı ve Pan-İslam dünyası ilişkileri gibi konuları içermektedir. Japon İmparatoru Yükselen Güneş Nişanı, Japonya Dışişleri Bakanı Özel Ödülü, Japon Vakfı Japonya Çalışmaları Özel Ödülü almıştır.

Prof. Dr. Günay Kut

Yayın Kurulu Üyesi

1975 yılından itibaren çeşitli yayın kurulu üyelikleri, editörlük, komisyon üyelikleri gibi görevleri de üstlenmiş olan Prof. Dr. Günay Kut, Harvard Üniversitesi, Yakın Doğu Dilleri ve Medeniyetleri Bölümü tarafından yayımlanan TUBA (Journal of Turkish Studies=Türklük Bilgisi Araştırmaları) adlı dergide önce yayın kurulu üyesi, sonra genel yayın yönetmeni olarak görev yapmaktadır. 1985-88 yılları arasında Türk Dili ve Edebiyatı Ansiklopedisi yayın kurulu üyesi olarak görev almıştır. 1990-92 yılları arasında Mutfak Dostları Derneği üyeliğinde bulunmuştur. 1988 yılından itibaren Türkiye Diyanet Vakfı İslâm Ansiklopedisi akademik kurul üyesi, 1998 yılından itibaren Tarih Vakfı, 1'ertev Naili Boratav Arşivi yayın komisyonu üyesi, 1999 yılından itibaren de Boğaziçi Üniversitesi, BÜVAK yayın komisyonu üyesi olarak çalışmaktadır. Günay Kut'un bugün 5'i yayına hazır veya hazırlanmakta olan 19 kitabı, 118'i yayımlanmış 126 makalesi ve 34 bildirisi bulunmaktadır.

Prof. Dr. Gün Kut

Yayın Kurulu Üyesi

1957’de İstanbul’da doğdu. 1976’da Galatasaray Lisesi’ni, 1981’de Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Bilimler Bölümü Siyaset Bilimi Şubesi’ni bitirdi. Ardından ABD’ye giderek State University of New York at Binghamton’dan Siyaset Bilimi dalında 1985’te yüksek lisans ve 1987’de doktora derecelerini aldı. 1988’den bu yana Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. 1997’de Uluslararası İlişkiler doçenti oldu. Üniversitede çeşitli dönemlerde Fakülte Yönetim Kurulu üyeliği, Bölüm Başkan yardımcılığı ve 1998-2002 arasında Boğaziçi Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire başkanlığında bulundu. 2012’den bu yana Rektör Danışmanı olarak görev yapmaktadır.

1980’lerin sonlarından itibaren çeşitli gazetelerde Türk dış politikası ve Türkiye’nin uluslararası ilişkileri konularında köşe yazarlığı yaptı. 1996’dan bu yana Avrupa Konseyi Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığı ile Mücadele Komisyonu üyesi olarak görev aldı. Bu sıfatıyla 2004-2007 arasında Avrupa Birliği İzleme Merkezi Yönetim Kurulu üyesi oldu. AGİT, BM ve Türkiye temsilcisi olarak çeşitli ülkelerde seçim gözlemciliği yaptı. 2002-2007 arasında Galatasaray Lisesi Müdürlüğü görevinde bulundu. 2010-2018 arasında iki dönem Birleşmiş Milletler Irk Ayrımcılığını Önleme Komitesi üyeliğine seçildi. Boğaziçi Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler, Türk dış politikası ve diplomasi tarihi konularında derslerini ve akademik çalışmalarını sürdürüyor.

Prof. Dr. Nadir Özbek

Yayın Kurulu Üyesi

Prof. Dr. Nadir Özbek, Lisans eğitimini 1991 yılında Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü'nde yüksek lisans yaptı. 2001 yılında Binghamton Üniversitesi'nden (SUNY) Osmanlı tarihi alanında doktora derecesi aldı. 2001 yılından bu yana Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü'nde öğretim üyesi. Yayımlanmış başlıca eserleri: Cumhuriyet Türkiyesi'nde Sosyal Güvenlik ve Sosyal Politikalar, İstanbul: Tarih Vakfı, Emeklilik Gözetim Merkezi, 2006; Osmanlı İmparatorluğu'nda Sosyal Devlet: Siyaset, İktidar ve Meşruiyet (1876-1914), İstanbul: İletişim Yayınları, 2002.

Kişisel internet sitesi: www.nadirozbek.com

Ergun Kocabıyık

Yayınevi Müdürü

Ergun Kocabıyık (1965) yüksek öğrenimini 1987 yılında Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nda tamamladı. 1987-1997 yılları arasında çeşitli sinema-televizyon yapımlarında yönetmen yardımcılığı, metin yazarlığı, senaristlik yaptı. Son yirmi yıldır kitap editörlüğü ve yayınevi yöneticiliği yapmaktadır. 2001-2002 yıllarında arkadaşlarıyla birlikte Açık Radyo’da “Hayalet Gemi’nin Simgeler Sözlüğü” isimli programı hazırladı. Başta Hayalet Gemi olmak üzere Akşam-lık ve Eşik Cini dergilerinde yazdı. Çeviri ve telif eserleri şunlardır: Yazılı Yüz (1997), Bal-Ayı (2000), İslamın Mistik Boyutları (Annemarie Schimmelíden Çeviri, 2001), Aynadaki Narkissos (2006), İngilizce-Türkçe Tasavvuf Sözlüğü (2008), Dolaylı Hayvan (2009), Dünyanın Fısıltısı (2015).