Söyleşi

Yapay Öğrenme, Ethem Alpaydın ile Söyleşi

Prof. Dr. Ethem Alpaydın: Sanki yapay zekâ gerçek oluyor

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Bilişim Dergisi yeni sayısında yapay öğrenme konusunda önemli çalışmalar yapan Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Ethem Alpaydın ile Yapay Öğrenme adlı Türkçe baskısı gerçekleştirilen Machine Learning kitabı üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi.

İnternete erişim kurallarının sıkılaştırılmasıyla yanlışların çoğalacağına ve kuralların etrafından dolaşılıp saygınlığının kalmayacağına işaret eden Alpaydın, filtrelemenin isteğe bağlı olmasından yana. Hesaplama ve bellek gücü arttan, büyük miktarda veriyi işleyip bundan kural çıkarabilen programların zeki davrandığını bildiren Alpaydın, yapay zekânın gerçekleşmeye başladığını, bu konu yapay öğrenme yöntemlerine önemli rol düştüğünü vurguladı.

“İnsan beyni, görebilen, konuşabilen, öğrenebilen bir donanım gerçeklemesidir” diyen Alpaydın, mühendislerin bu hammaddeye uygun başka bir donanım gerçeklemesi oluşturabileceğine dikkat çekti. Kendi kendini kullanan otomobiller üzerinde çalışıldığını anlatan Alpaydın, en çok on yıl içinde bunun gerçekleşeceğini tahmin etti.

– Öncelikle, okuyucularımıza kendinizi kısaca tanıtabilir misiniz?

– 1966, Malatya doğumluyum. 1983 yılında Kadıköy Anadolu Lisesi’ni, 1987’de Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nü bitirdim. 1990 yılında İsviçre Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne’dan doktora derecemi aldım. 1991’de International Computer Science İnstitute (ICSI), Berkeley’de doktora sonrası araştırmacı olarak çalıştıktan sonra mezunu olduğum Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’ne öğretim üyesi olarak katıldım. Halen aynı bölümde Profesör olarak çalışıyorum. Bu süre içinde MIT, ICSI ve İsviçre Idiap’a misafir araştırmacı olarak ziyaretler yaptım. Boğaziçi Üniversitesi Vakfı araştırmada Üstün Başarı Ödülü’nü 1998 yılında genç, 2008’de ise kıdemli öğretim üyesi olarak aldım. 1997’de Fulbright Senior Scholar, 2001’de Türkiye Bilimler Akademisi Gebip ve 2002’de Tübitak Teşvik ödüllerine layık görüldüm.

[…]

Söyleşinin devamı: İnsanokur
Yayın Tarihi: 5 Haziran 2011

[button href=”https://www.bounyayin.com/yayin/yapay-ogrenme/” icon_size=”12″ animation_delay=”0″ class=”” target=”” color=”flat” dimension=”normal” icon=”no-icon” animation=”” animate=”” ]KİTABA GİT[/button]