Ben Neyim?

Yazar: Itır Erhart
Çevirmen: Egemen Demircioğlu

Ahlakın Temelleri, Hakikatin Doğası, Bilginin Sınırları

Ben nedir? Bir hayat hikâyesinin toplamı mı? Vazgeçilemez olduğunu düşündüğümüz uğraşlarımızı terk etmek zorunda kalırsak, ben yine ben olarak var olmaya devam eder mi? Peki ya bir gün Alzheimer'a yakalanır ve giderek tüm bilişsel yetilerimizi yitirirsek ya da bitkisel hayata girersek, yine bir ‘ben’den söz edebilecek miyiz? Beynimizin yarı kürelerinden biri bir başkasına nakledilirse ‘ben’ de onunla birlikte gider mi? Kafka’nın Gregor Samsa’sı gibi dev bir böceğe dönüşürsek ben’e ne olur? Ben Neyim? belki de kendimize hiç sormadığımız felsefi soruların cevabını arıyor.

 

ITIR ERHART

[…] savunmaya çalıştığım yaklaşıma göre, “benim ilk fotoğraflarım, annemin rahminde iken çekilmiş olanlardır” cümlesi, doğru olacaktır. Ben, o insan ceniniydim ve sonra o cenin insan bebeğine dönüştü, insan yavrusuna ve sonra da yetişkin insana dönüştü. Beni annemin rahminde iken gösterenlerden başlayıp bitkisel hayatta insan olarak gösterenlere kadar resimlerle dolu bir albümüm olsa, bütün bu resimler benim resimlerim olacaktır. Bu resimleri karıştırırken, gördüğümüz şey bir insandır. Onu bir takım özellikler kazanırken ve bir takım başka özellikler kaybederken görürürüz. Bebek olma özelliğini kaybedip çocuk olur, öğrenci olma özelliğini kaybedip öğretmen olur vs. Aynı kalan şey, onun özdeşliğidir. Onun bir yaşındaki halini gösteren resme ve onu üniversiteden mezun olduğu gün gösteren resme bakarken aynı insana bakıyor oluruz.

 
KİTABA GÖZ ATIN

 

D&R'DAN SATIN AL IDEFIX'TEN SATIN AL
Kategori:

Ek bilgi

Yazar:

Çevirmen:

Orijinal Adı:

What am I?

Cilt/Kâğıt:

2. Hamur, Amerikan cilt, karton kapak

Sayfa Sayısı:

176

Yayın Tarihi:

Mayıs 2014

Boyutlar:

21 cm x 13.5 cm

Itır Erhart: 1975’te doğdu. Boğaziçi Üniversitesi’nde İngiliz dili edebiyatı ve felsefe okudu. 1999 yılında aynı üniversitede felsefe yüksek lisans programını tamamladı. Aynı yıl Cambridge Üniversitesi'nde felsefe öğrenimine başladı. Eric Olson’la kişinin özdeşliği, Derek Martavers’le müzik felsefesi üzerine çalıştı. M. Phil. derecesini kazandıktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ders vermeye başladı. 2003 yılında Chicago’daki Illinois Üniversitesi’nde konuk öğretim görevlisi olarak bulundu. 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden doktora derecesini aldı. Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Erhart ayrıca Today’s Metropol dergisinde yazırlık yapıyor ve Açık Radyo’da “Orman ve Civarındaki Faydalı İşler” adlı programı hazırlayıp sunuyor.

Eserleri: Tasavvuf ve Etik, Sufi Kitap, 2008; “Can We Survive Drinking From The River Lethe?”, Kaygı, sayı: 9, 2007, s. 37-48; “Eroica’nın İkinci Bölümü Gerçekten Hüzünlü mü?”, Felsefe Tartışmaları, sayı: 39, 2007, s. 17-29; “Bağımlılık, Aşk ve Vazgeçilmezlik”, Bağımlılık Dergisi, sayı: 7, 2002, s. 123-26; “Bir Uğraş Olarak Yalan: Felsefe Açısından Yalana Bakış,” Cogito, sayı: 16, 1998, s. 185-97; “Felsefede İşe Yaramak ve Ussallık”, Felsefe Tartışmaları, sayı: 23, 1998, s. 20-23; “Ussallığı Aşmak”, Felsefe Tartışmaları, sayı: 23, 1998, s. 25-28.

Tamamlayıcı Kitaplar

 • Çift Görmek

  Yazar: Peter Pesic
  Çevirmen: Mehmet Doğan

  Fizik, Felsefe ve Edebiyatta Ortak Kimlikler

  Her kar tanesi eşsizdir, emsali olmayan bir bireydir; çocukluğumuzdan bu yana hep bunu söylediler bize. Fakat gerçekten de öyle mi? Elinizdeki kitap, kar tanelerinin, aralarında bir ayrım göremeyeceğimiz varlıklardan meydana geldiğini anlatıyor. Elektronlar da, öteki temel parçacık türleri de bir bireylik sergilemez. Parçacık türlerinin üyeleri, sıradan deneyimlerimizde benzerini görmediğimiz ölçüde özdeştir.

  Bu kitapta bireylik ve kimlik hakkındaki ilk görüşlere kadar uzanacağım. Elektronların bireyliği meselesinin kökleri, insanların kimlik konusuyla en temel yüzleşmesine kadar gider. Tam olarak, benim kişiliğim, bireyliğim nedir? Nereye kadar algılanamaz ya da hangi ölçüde eşsizdir? Nasıl ve ne kadarı başkalarınınkiyle ortaktır? Hedefim bu sorulara hayat vermek, üzerinde etraflıca düşünülmesini sağlamak.

   

  KİTABA GÖZ ATIN

   

  D&R'DAN SATIN AL IDEFIX'TEN SATIN AL
 • Aynadaki Narkissos

  Yazar: Ergun Kocabıyık

  Herşey ve Hiçbirşey Olarak Yüz

  Görünen yönü dışında yüz nedir? Yüz, uzuvlarının toplamından mı ibarettir? Bu kitapta savunulacak düşünce, yüzün, onu oluşturan parçaların toplamından daha fazlası olduğudur. Ancak basit bir şekilde, her yüzün biricik olduğunu ifade etmekle de yetinilmeyecektir. Evet, yüz herkeste başkadır. Ancak bütün bu birbirinden farklı ve değişken yüzlerin ardında, zihnin derinliklerinde bir yerlerde bir Yüz var mıdır? Bu kitabın niyeti, yüz’den Yüz’e doğru gitmek. Maskenin ardında gerçekten bir yüz olup olmadığını sorgulamak.

  Bu kitabın; kendini bilme bilgisini, daha önemlisi kendini bilmeye verilen selamete erdirici değeri, kişiyi hayvan olmaktan kurtarıp insan kılan ve onu “kendinden-içeri olan”la tanıştıran ben-bilgisine yüklenen dönüştürücü gücü araştırdığı ve ‘hayal eden insan’dan ‘muhayyel insan’a doğru yöneldiği söylenebilir.

  Yüz, ayna, görme, benlik gibi temel izleklere sahip bu incelemede benliğin kendini inşasında, görmenin ve konuşmanın kurucu işlevleri; insanın varoluşundaki paradoksallık; insanın hayvan-oluş ile kâmil insan veya tanrı imgesi arasına gerilmişliği, burada dikkat çekilen temel konuları oluşturuyor ve kitap, okurunu, birlikte düşünmeye, simgeleri konuşturmaya, gözün perdesini aralamaya çağırıyor.

   

  KİTABA GÖZ ATIN

   

  D&R'DAN SATIN AL IDEFIX'TEN SATIN AL