Tükendi

Çaresiz Stratejiler

Yazar: Jean Baudrillard
Çevirmen: Oğuz Adanır

 

Tamamen gereksizleşen radikal bir eleştiriyle giderek mükemmelleştiği sanılan bir dünyada her türlü olumsuzluğa bir son verilmeye çalışılır, eleştirel düşünce sosyalizm adlı yazlık evine çekilir, ortada arzulanacak bir şey kalmazsa şeyleri yeniden o açıklanması olanaksız başlangıç noktasına geri göndermekten başka ne yapabiliriz ki?

Bulmaca sorma işi tersine dönmüştür. Eskiden Sphinks insanlara, insanlarla ilgili sorular sorardı. Oidipus bu soruları yanıtladığını sanmıştı. Biz de öyle sandık. Oysa günümüzde insan yaratığa, yani Sfenks’e yaratık, yazgı, girişimlerimizle nesnel yasalara karşı dünyanın yaptığı saygısızlık konusunda sorular sormaktadır. İnsandan daha kurnaz olan nesneyse (Sphinks) artık hiçbir soruya yanıt vermemektedir. Ancak yasaları çiğneyip arzuyla dalga geçtiği sırada kimi sorulara istemeden de olsa yanıt vermiş olmalıdır.

Bize de bu açıklanması olanaksız görünen soruların üstüne üstüne gitmek ve sıradan stratejilere çaresiz stratejilerle karşı çıkmaktan başka bir seçenek kalmamıştır.

 

KİTABA GÖZ ATIN
Kategoriler: Etiketler:
Ek bilgi

Ek bilgi

Yazar:

Çevirmen:

Orijinal Adı:

Les Strategies Fatales

Cilt/Kâğıt:

2. Hamur

Sayfa Sayısı:

245

ISBN No:

978-605-4787-24-1

Yayın Tarihi:

Temmuz 2011

Boyutlar:

21 cm x 13.5 cm