Edgar Allan Poe

Yazar: Charles E. May
Çevirmen: Hivren Demir-Atay

Öykü Üzerine Bir İnceleme

Sanatçılar üzerindeki etkisi diğer Amerikalı yazarlardan daha güçlü olduğu halde, akademisyenler ve eleştirmenler uzun süre Poe’ya pek ilgi göstermemişlerdir. Onlar için Poe, en iyi olasılıkla gençleri eğlendiren bir yazar, en kötü olasılıkla da üçüncü sınıf bir yazı adamıydı. Ne var ki, görüngübilimsel, yapısalcı ve postyapısalcı eleştirmenlerin son zamanlarda yaptığı çalışmalar, sadık Poe okurlarının sezgisel olarak hissettikleri şeyi doğrulamaya başladı: Poe, anlatı sanatını belki de on dokuzuncu yüzyılda yaşamış diğer Amerikalı yazarlardan daha iyi kavramış ama anlaşılamamış bir dehaydı. Bugünse kimileri, basit gotik hikâyeler olarak bir kenara atılan öykülerini, anlatı araçlarını bilinçli bir şekilde kullanan ve gerçekliğe esrarengiz bir varoluş çerçevesinden bakabilen hikâyeler olarak çözümlemeye girişmişlerdir. Böylece Poe da bir kurmaca ustası ve modernist imgelemin habercisi olarak kabul edilmeye başlandı. Bu kitap, Poe’nun önemli öykülerinin çözümlenmesinden oluşuyor ve bunların öykü türüne katkısını ortaya koymayı amaçlıyor.

 

D&R'DAN SATIN AL IDEFIX'TEN SATIN AL
Kategori:
Yayın Dizisi:

Ek bilgi

Yazar:

Çevirmen:

Cilt/Kâğıt:

2. Hamur

Sayfa Sayısı:

230

ISBN No:

978-605-4238-33-0

Yayın Tarihi:

2010

Boyutlar:

21 cm x 13,5 cm

Charles E. May, edebiyat doktorasını 1966’da Ohio Üniversitesi’nden aldı. 2006’da emekli olana kadar 40 yıl boyunca Long Beach’teki California Eyalet Üniversitesi’nde edebiyat dersleri verdi. Bir akademisyen ve eleştirmen olarak ilgi alanı öyküdür. Başlıca Eserleri: New Short Story Theories (1994); The Short Story: The Reality of Artifice (1995); Fiction's Many Worlds (1992); The Twentieth Century European Short Story (1989); Interacting With Essays (1996); Short Story Theories (1977). Ayrıca çoğu öykü üzerine yazılmış yüz elliden fazla makalesi vardır. Blog sitesi: may-on-the-short-story.blogspot.com

Tamamlayıcı Kitaplar

 • A Voyage Through American Literature and Culture Via Turkey

  ,

  Yazar: Belma Ötüş Baskett, Oya Başak

   

  A Voyage Through American Literature and Culture Via Turkey is a Festschrift prepared by Belma Ötüş Baskett and Oya Başak and edited by Nur Gökalp Akkerman to celebrate Prof. Dr. Sam S. Baskett’s 90th Birthday with the contributions of his friends, colleagues and former students from around the world.

  Sam S. Baskett, Professor of English (Emeritus), Ph.D. Berkeley , University of California, taught at Michigan State University for forty years, as well as other universities in various countries like The Universita Autonomo of Mexico, Hacettepe and Bilkent Universities in Turkey, Kobe College in Japan, and University of Surrey at Roehampton in the United Kingdom on Fulbright and State Department grants and direct appointments. One of his first works was American Identity used as a Freshman English textbook in many universities for many years. He has contributed chapters to many books and anthologies have been reprinting his seminal essays on a number of writers, including Jack London, T. S. Eliot, Ernest Hemingway, and most recently, Yaşar Kemal and the Turkish Nobel laureate Orhan Pamuk. He is the recipient of Distinguished Faculty Award of Central Methodist College. He now lives in Istanbul and contributes book reviews to journals in the United Kingdom.

   

  KİTABA GÖZ ATIN

   

  D&R’DAN SATIN AL IDEFIX’TEN SATIN AL
 • Proust Bir Sinirbilimciydi

  Yazar: Jonah Lehrer
  Çevirmen: Ferit Burak Aydar

  1977-1984 Döneminin Günlük Olayları Hakkında

  Lehrer, sinirbilimdeki son çalışmaların ışığında; Proust’un romanlarının belleğimizin, Cézanne’ın resimlerinin görme duyumuzun, Stravinski’nin müziğinin işitsel algımızın, Stein’ın şiirsel arayışlarının dil yetimizin, Woolf’un bilinçakışı metinlerinin ise zihnimizin çalışma ilkelerini nasıl da doğru bir şekilde önceden ortaya koyduklarını çarpıcı bir şekilde gösteriyor.

  Sanat ve bilimin, bunca zamandır birbiriyle iletişim kuramayan iki farklı kültürün artık konuşması gerektiğini söyleyen bu kitap, biz kimiz sorusuna ikili bir cevap öneriyor: “Rüyaların yapıldığı maddeden yapılmışız, ama aynı zamanda yalnızca maddeyiz.”

   

  OLIVER SACKS

  İnsan doğasına ilişkin derin içgörülerin önce şairlerin ve sanatçıların payına düştüğü, bilimciler tarafından ancak yıllar sonra sistemli şekilde araştırıldığı yeni bir görüş değildir. Ama bu görüşün bu kadar çarpıcı bir şekilde ortaya serildiğini ilk defa görüyorum. Jonah Lehrer “iki kültür” arasındaki köprüleri kolaylıkla ve incelikle kurduğu bu ilk kitabında, sinirbilim algı, dil, iletişim, bilinç ve hafıza hakkındaki en son tespitleriyle olduğu kadar Cézanne, Proust, George Eliot, Stravinski, Gertrude Stein ve Virginia Woolf’la da içli dışlı bir yazar olarak karşımıza çıkıyor.

   

  JACQUES PEPIN

  Jonah Lehrer bu kitapta yemek yapmanın kimyadan ibaret olmadığını harikulade bir tarzda gösteriyor. Bilim ve tekniğin ötesinde yetenek, sezgi ve içgüdüler de vardır ve bunlar da olduğunda, sanat ve bilim el ele verip ortaya enfes bir yemek çıkartacaktır.

   

  D&R'DAN SATIN AL IDEFIX'TEN SATIN AL
 • William Shakespeare

  Yazar: Terry Eagleton
  Çevirmen: A. Cüneyt Yalaz

   

  Edebiyat kuramı üzerine yazdıklarıyla tanıdığımız Terry Eagleton, bu kez ölümsüz oyun yazarı William Shakespeare’in oyunlarını inceliyor. Marksizmden psikanalize, feminizmden göstergebilime çok geniş bir kuramsal yelpazeye dayanan arka planıyla Terry Eagleton’ın Shakespeare incelemesi, hem tiyatrocular hem de edebiyat kuramıyla ilgilenenler için çok önemli bir başvuru kaynağı niteliğinde. Eagleton, Shakespeare’in oyunlarıyla cebelleşen tiyatroculara hem dramaturjik açıdan hem de imgesel anlamda anlamda zihin ve çağrışım gücü yüksek bir inceleme sunuyor.

   

  D&R’DAN SATIN AL IDEFIX’TEN SATIN AL