Eski Vakıflar

20,00 

Günümüze Ulaşan Uygulamaları Sorunları ve Çözümleri Semineri 7 – 8 Aralık 1999

“Eski Vakıfların Günümüze Ulaşan Uygulamaları, Sorunları ve Çözümleri” Semineri 1999 yılı XVII. Vakıflar Haftası nedeniyle Boğaziçi Üniversitesi Vakfı ile Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenmiştir.

Seminerde,

  • Av. Diran Bakar’ın sunduğu “Cemaat Vakıfları”
  • Prof. Dr. Necla Giritoğlu’nun sunduğu “Sahih ve Gayri Sahih Vakıflar ile Sultan Vakıfları ve Taviz Bedeli Uygulamaları”
  • Av. Suat Ballar’ın sunduğu “Mülhak ve Mazbut Vakıflarda, Vakfiyedeki Koşullarına Göre Vakıf Evladı ve Galleye Hak Kazanan Vakıf Evladının Tespiti”
  • Dr. Nazif Öztürk’ün sunduğu “Ahkam- ı Evkaf Düzenlemelerinin Hukuksal Niteliği ve Günümüzdeki Anlaşmazlıklara Uygulanması”
  • Av. Şemsettin Güneş’in sunduğu “Vakfiyeleri Bulunmayan Vakıflar Hakkında 2762 Sayılı Vakıflar Kanunu’nun 44. ve Muvakkat Maddesinin A Fıkrası Hükmü Gereğince Yapılan Uygulamalar”

konuları ele alınmıştır.

Ayrıntılı ve kapsamlı biçimde sunulan bildiriler katılımcıların görüş, eleştiri ve yanıtlarıyla derinliğine irdelenmiş, gerek uygulamada ve gerekse yargıdaki sorunlara ışık tutulmuştur. Özellikle Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul Vakıflar Genel Müdürlüğü yönetici ve avukatlarının görüşleri akademisyenler ve uygulamacıların düşünceleri doğrultusunda uzlaşmayı öngören değerlendirmeler yapılmıştır.

 

 

Kategoriler: Etiketler:
Ek bilgi

Ek bilgi

Yazar:

Sayfa Sayısı:

144

ISBN No:

9789755181592

Yayın Tarihi:

2001