Tükendi

Küresel Krizlerden Sürdürülebilir Topluma

Yazar: Nükhet Barlas

Çağımızın Çevre Sorunları

İnsanoğlu büyük ölçüde kendi yol açtığı önemli çevre sorunlarıyla karşı karşıya. Uygarlığın gelişme sürecinde ortaya çıkan kirlilik ve aşırı kaynak tüketimi sorunları, gitgide kendi geleceğimizi tehdit eder boyutlara ulaşmakta. Önümüzdeki zor hedef, doğal kaynakların ve yaşamı destekleyen ekosistemlerin kapasitesini aşmadan toplumların yaşam kalitesini artırmayı sürdürebilmek.

İnsan etkinliklerini önümüzdeki riskleri azaltacak güvenli sınırlar içine çekerken, iklim değişikliği gibi tehditlere karşı da fiziksel ve sosyal altyapılarımızı güçlendirmemiz gerekiyor. Bu sürdürülebilir uygarlık ancak hepimizin katkılarıyla gerçekleşebilecek. Belki insanoğlunun en büyük düşmanı kendisi, ama en büyük umudu da öyle.

Kitapta küresel çevre sorunları Gıda ve Su, İklim, Enerji ve Atıklar, Ekoloji, Yeni Ekonomi Tartışmaları, Sürdürülebilirlik başlıkları altında altı bölümde ele alınıyor. Bu karmaşık ve çok-disiplinli konulardaki bilimsel bulgular, farklı tezler kolay okunabilir bir biçimde özetleniyor ve uygarlığımızın bu sorunlarla nasıl baş edebileceği değerlendiriliyor.

Nükhet Barlas, 1978’de Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Bir süre Atlanta’da bilgi işlem uzmanı olarak çalıştıktan sonra, 1988’de Miami Üniversitesi’nde Çevre Bilimi dalında lisansüstü eğitimini tamamladı. Cincinnati’de tanınmış bir çevre ve mühendislik danışmanlık şirketinde çalışmasının ardından İstanbul’a döndüğü 1993’ten beri çevre danışmanlığı yapıyor ve çevre konularında yazıyor.

 

Kategoriler: Etiketler: , ,
Ek bilgi

Ek bilgi

Yazar:

Sayfa Sayısı:

304

ISBN No:

978-605-4787-02-9

Yayın Tarihi:

Haziran 2013

Boyutlar:

23 cm x 16 cm