Türkiye’de Çin’i Düşünmek

Hazırlayan: Selçuk Esenbel, İsenbike Togan, Altay Atlı

Ekonomik, Siyasi ve Kültürel İlişkilere Yeni Yaklaşımlar

Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki resmi ilişkiler 1971 yılında tesis edilmiş olsa da Türkler ile Çinliler arasındaki ilişkiler yüzyıllar, hatta binyıllar öncesine dayanıyor. Ne var ki kısa bir süre öncesine kadar, Türkiye ile Çin birbirlerine hem fiziksel hem de düşünsel olarak bir hayli uzakta dururken, son dönemlerde bir yakınlaşma olduğunu ve ilişkilerin her alanda hızla geliştiğini görüyoruz. Ancak bizler Çin’i ne kadar tanıyoruz?

Çin ile ilgili olarak ülkemizin ihtiyaçlarına yönelik bilgi üretme konusunda henüz istenilen aşamaya gelemediğimiz bir gerçek. Üniversitelerimizde Çin üzerine uzmanlaşan öğretim üyesi ve araştırmacıların sayısı parmakla sayılabilecek kadar az. Farklı disiplinlerden akademisyenleri bir araya getirerek, Türkiye ile Çin arasındaki ilişkileri farklı açılardan ele alan bu kitap, Çin’e odaklanan genç akademisyenler ile duayen hocaları buluşturan bir çalıştayın ürünü olarak ortaya çıktı.
 

D&R'DAN SATIN AL IDEFIX'TEN SATIN AL
Kategori:
Yayın Dizisi:

Ek bilgi

Hazırlayan:

, ,

Cilt/Kâğıt:

2. Hamur

Sayfa Sayısı:

328

ISBN No:

978-605-4787-07-4

Yayın Tarihi:

Haziran 2013

Boyutlar:

23 cm x 16 cm

Prof. Selçuk Esenbel (1946) Japonya'da International Christian University'den sonra George Washington Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. Georgetown Üniversitesi’nde Japon dili ve dilbilimi lisansüstü eğitimi aldı, Columbia Üniversitesi’nde Japon tarihi doktorasını bitirdi. 1982’den itibaren Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde Japonya ve Uzakdoğu tarihi derslerinin yanı sıra Japonca, Çince ve Korece dil programlarını kurdu ve yönetti. Araştırmaları modern Japonya tarihi, Japon köy tarihi ve köylü isyanları, Osmanlı/Türk-Japon ilişkileri, Japonya-Türkiye modernleşme karşılaştırmaları, Japon Pan-Asyacılığı ve Pan-İslam dünyası ilişkileri gibi konuları içermektedir. Japon İmparatoru Yükselen Güneş Nişanı, Japonya Dışişleri Bakanı Özel Ödülü, Japon Vakfı Japonya Çalışmaları Özel Ödülü almıştır.

Prof. İsenbike Togan İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü'nden sonra Milliyetçi Çin Hükümeti bursuyla Ulusal Tayvan Üniversitesi’nde yüksek lisans çalışmalarında bulundu ve Harvard Üniversitesi'nden Moğol ve Çin tarihi alanında doktorasını aldı. 1974'ten itibaren değişik kurumlarda ve son olarak da Pekin Üniversitesi ile Boğaziçi Üniversitesi’nde ders veren Togan, tarihte İç Asya kabileleri, boy-devlet ilişkileri, kadın tarihi ve tasavvuf üzerinde çalışmalar ve yayınlar yaptı.

Altay Atlı (1974), Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü’nden sonra Avustralya’daki Deakin Üniversitesi’nde uluslararası işletme yüksek lisansını tamamladı. İtalya’daki Torino World Affairs Institute’da “Global Emerging Voices Fellow” ve Koç Üniversitesi Küreselleşme ve Demokratik Yönetim Merkezi’nde araştırmacı olarak uluslararası siyasi iktisat ve dış politikanın ekonomik boyutları üzerine çalışmalar yapan Atlı, halen Boğaziçi Üniversitesi Asya Çalışmaları Merkezi’nin koordinatörlüğünü yürütmektedir.